Toksoplazmoza u kotów

Toksoplazmoza to choroba występująca u wielu gatunków zwierząt a także u człowieka. Jest ona jednak głównie kojarzona z kotami, bo to właśnie u tych zwierząt rozwija się najbardziej. W jaki sposób zauważyć jej objawy i czy możliwe jest jej skuteczne leczenie?

Toksoplazmoza
Toksoplazmoza jest uważana za chorobę „kocią” z bardzo prostego powodu. To właśnie w organizmach zwierząt z rodziny kotowatych odbywa się rozwój płciowy tego pasożyta, a tym samy to właśnie koty rozprzestrzeniają tę chorobę dalej, przekazując ją między innymi ludziom. Inne zwierzęce gatunki są jedynie żywicielami pośrednimi dla toskoplazmy.
Koty zarażają się tą chorobą przede wszystkim wskutek spożycia zarażonej karmy bądź wody. Poza tą najbardziej rozpowszechnioną drogą do zakażenia może dojść na skutek przeniknięcia pasożyta do płodu poprzez macicę zarażonej matki.
Niezależnie od sposobu zakażenia zwierzęta cierpiące na toksoplazmozę są bardzo trudne do zdiagnozowania, gdyż choroba ta nie posiada charakterystycznych dla siebie objawów, przez co stosunkowo łatwo ją przeoczyć i zbagatelizować. Objawy kliniczne u kota zakażonego toksoplazmą są podobne do bardzo wielu innych chorób. Osobniki nią dotknięte mogą wykazywać osłabienie, apatię, brak apetytu prowadzący nawet do głodówki, a także biegunki. Dla uzyskania całkowitej pewności co do określenia zachorowania zwierzęcia na toksoplazmozę jest konieczne wykonanie badania serologicznego, jaki może przeprowadzić profesjonalny lekarz weterynarii. Nawet jednak ta forma badania nie daje stuprocentowej pewności co do stanu zdrowia kota. Toksoplazmoza u ludzi jest również niezwykle trudna do zdiagnozowania, jej objawy to przede wszystkim uczucie zmęczenia, wywołane powiększeniem węzłów chłonnych i gorączką. Do najostrzejszych jej objawów zalicza się zapalenie płuc i mięśnia sercowego a także zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, warto zatem zwracać szczególną uwagę na jej oznaki w domu zamieszkiwanym przez kobiety spodziewające się dziecka.

Podsumowując inne zwierzęce gatunki są jedynie żywicielami pośrednimi dla toskoplazmy. Koty zarażają się tą chorobą przede wszystkim wskutek spożycia zarażonej karmy bądź wody. Poza tą najbardziej rozpowszechnioną drogą do zakażenia może dojść na skutek przeniknięcia pasożyta do płodu poprzez macicę zarażonej matki.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl