Panleukopenia kotow

Panleukopenia u kotów jest chorobą szczególnie groźną dla młodych zwierząt w pierwszych miesiącach życia. Koci tyfus, bo i pod taką nazwą występuje ta groźna choroba, jest wirusem, którego odporność na zwalczanie jest duża, dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka, dzięki której można znacznie zminimalizować ryzyko zapadnięcia zwierzęcia na panleukopenię. Dowiedz się, w jaki sposób zapobiegać, rozpoznać i leczyć tę chorobę u swojego pupila.

panleukopenia kotow
Do zakażenia wirusem zapalenia jelit może dojść w bardzo łatwy sposób, gdyż jest on z łatwością przenoszony pomiędzy osobnikami żyjącymi wspólnie. Kontakt zdrowego kota z chorym może być bezpośredni, na przykład na skutek ugryzienia lub podrapania bądź też pośredni, w wyniku korzystania z tych samych misek i kuwet. Zagrożenie wzrasta z chwilą, gdy kot ma do czynienia z osobnikami żyjącymi na wolności. Co ważne, źródłem zakażenia może być również człowiek, bo wirus przenosi się w trakcie głaskania na dłonie bądź ubranie. Najbardziej narażone są koty przebywające w schroniskach, gdzie znajduje się wiele zwierząt zaniedbanych i żyjących wcześniej na wolności. Zakażenie panleukopenią może nastąpić również przez macicę chorej matki, zanim jeszcze wyda na świat małe kocięta. Rozpoznanie panleukopenii u kotów nie jest sprawą łatwą. Objawy tej groźnej dla małych kotów choroby są właściwie tożsame z większością symptomów chorobowych. Dotknięty zakaźnym zapaleniem jelit kotek będzie ospały i apatyczny, straci apetyt, będzie osłabiony i nieskory do zabawy. Zaniepokojenie właściciela powinny budzić również wymioty którym towarzyszy gorączka, biegunka i związane z nią odwodnienie organizmu zwierzęcia. Panleukopenii nie powinno się lekceważyć, gdyż w każdym przypadku może prowadzić do śmierci zwierzęcia. Co ważne, leczenie nie zawsze jest okaże się skuteczne, gdyż weterynarz zajmuje się jedynie objawami a nie skutkami.
Najlepszym zabezpieczeniem przed ryzykiem zachorowania kociąt na panleukopenię jest szczepienie, które należy wykonać w 8 tygodniu życia, kiedy przestaje działać naturalna ochrona, obecna do około 10 tygodnia życia.

Podsumowując zabieg należy powtórzyć dwukrotnie, w obu przypadkach w odstępie 4 tygodni od daty wykonania poprzedniego szczepienia. W ten prosty sposób zapobiegniesz ciężkiej chorobie i przedwczesnej śmierci swojego kota.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl