Nadczynność tarczycy u kota

Nadczynność tarczycy u kota

Nadczynność tarczycy to choroba dotykająca koty w sile wieku, zazwyczaj po około 8 roku życia i starsze. W jaki sposób rozpoznać jej objawy i czy istnieje jakiś skuteczny sposób na leczenie zwierzęcia trapionego tego rodzaju schorzeniem? Dowiedz się wszystkiego na temat nadczynności tarczycy u kotów.
Kot cierpiący na nadczynność tarczycy wykazuje pewien zestaw objawów mogących sugerować tę chorobę, jednak są one zazwyczaj dość mylące i z tego też powodu trudne do jednoznacznego określenia ich przyczyny. Dodatkowym utrudnieniem w tym wypadku jest fakt, że nie pojawiają się one nagle, więc bardzo łatwo mogą zostać przeoczone bądź po prostu zlekceważone.

Nadczynność tarczycy u kota
Nadczynność tarczycy u kota objawia się przede wszystkim utratą wagi mimo iż zwierzę jest karmione w sposób odpowiedni. Kot cierpiący na to schorzenie nie tylko traci na wadze, ale również traci ochotę na wykonywanie wielu czynności. Przede wszystkim zwierzę zaczyna się zaniedbywać, nie myje się chętnie, a jego sierść traci blask. W rzadkich okresach pobudzenia kot przechodzi etapy nadpobudliwości, a nawet agresji. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby można również dostrzec i inne objawy towarzyszące nadczynności tarczycy u kota. Można do nich zaliczyć przede wszystkim: wielomocz, biegunkę, wymioty, brak apetytu bądź nadmiernie zwiększone pragnienie. Znaczna liczba tych objawów a także ich bardzo stopniowe nasilanie powoduje, że trudno jest o samodzielną diagnozę stanu zdrowia zwierzęcia. Aby uzyskać pewność co do tego, czy zwierzę faktycznie cierpi na nadczynność tarczycy należy udać się do lecznicy dla zwierząt. Weterynarz będzie w stanie zdiagnozować zwierzę w taki sposób, by wykluczyć możliwość pomyłki. Znalezienie guzków tarczycy to dowód na to, że choroba dotknęła naszego kota. Dla uzyskania całkowitej pewności weterynarz przeprowadza dodatkowe badanie, sprawdzając wyniki moczu i krwi zwierzęcia. Dopiero wówczas, po tego rodzaju drobiazgowym badaniu, można bez cienia wątpliwości określić, czy kot faktycznie jest chory. Leczenie nadczynności tarczycy u kotów nie jest łatwe, możliwe w tej sytuacji są trzy wyjścia.

Podsumowując można zwierzę leczyć przy pomocy leków przeciwtarczycowych, zabiegiem chirurgicznym bądź też przy użyciu radioaktywnego jodu, dostępnego jedynie w nielicznych lecznicach weterynaryjnych w naszym kraju. Ostateczny wybór metody jest podyktowany stanem zdrowia zwierzęcia i stopniem zaawansowania choroby.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl