Łysienie kotów

Łysienie kotów to łatwe do zauważenia zjawisko. Jego przyczyny mogą wynikać z chorób jakie trapią zwierzęta. W jaki sposób zaradzić łysieniu ukochanego pupila?

Łysienie kotów
Łysienie kotów może mieć różnorakie podłoże, przede wszystkim wynikające ze stanu zdrowia ulubieńca. Proces tracenia włosów może występować w wielu różnych miejscach ciała, jego umiejscowienie pomaga w dobrym zdiagnozowaniu ewentualnej przyczyny łysienia, dlatego warto przyjrzeć się uważnie zwierzęciu. Łysienie występujące w okolicach pyszczka i ogona jest najczęściej powodowane przez pasożyty zewnętrzne, które można usunąć w trakcie odrobaczania kota przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Inną z przyczyn łysienia w tych miejscach jest łojotok skórny, który zapycha pory i tym samym uniemożliwia odradzanie się sierści. Występowanie widocznej utraty sierści w okolicach pyszczka i ogona może również być wywołane przez zmiany hormonalne, jakie pojawiają się u niektórych zwierząt na skutek sterylizacji, niedoczynności tarczycy bądź nadczynności kory nadnerczy. Łysienie kota na brzuchu jest z kolei objawem postępującej alergii, która może być wywołana przez uczulenie zwierzęcia na określony pokarm bądź zapach. W takich sytuacjach odczuwanego dyskomfortu koty zaczynają nadmiernie wylizywać swoją sierść, tym samym doprowadzając do powstawania miejsc pozbawionych sierści. Łysienie kotów w innych miejscach ciała, przede wszystkim na grzbiecie lub po bokach jest związane bądź to z alergią bądź z problemami o charakterze psychicznym, które może wywołać na przykład stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania lub gruntownym remontem starego lokum. Koty nie przepadają za zmianami i tego rodzaju sytuacje są dla wielu z nich obciążające. Jak leczyć łysienie kotów? W przypadku zaobserwowania tego rodzaju problemów u zwierzęcia należy udać się do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii określi przyczyny i udzieli wskazówek co do metod postępowania leczniczego. W wielu wypadkach wypadanie włosów u kota jest odwracalne, dlatego warto uważnie obserwować zwierzę by odpowiednio wcześnie zareagować na tego rodzaju problemy.

Podsumowując inną z przyczyn łysienia w tych miejscach jest łojotok skórny, który zapycha pory i tym samym uniemożliwia odradzanie się sierści. Występowanie widocznej utraty sierści w okolicach pyszczka i ogona może również być wywołane przez zmiany hormonalne, jakie pojawiają się u niektórych zwierząt na skutek sterylizacji, niedoczynności tarczycy bądź nadczynności kory nadnerczy.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl