Łupież u kota

Łupież u kotów to choroba bardzo podobna do tej jaką doświadczają ludzie. Podobieństwa istnieją zarówno w przyczynach jak i sposobach ich usuwania. Jeśli kot cierpi na łupież, należy przyjrzeć się jego sposobowi odżywiania, a także zatroszczyć o odpowiednią pielęgnację skóry.

Łupież u kota
Koci łupież jest przede wszystkim powodowany zmianami zachodzącymi w trakcie naturalnego złuszczania naskórka u zwierząt. W wypadku złej diety, na przykład zbyt ubogiej w kwasy tłuszczowe omega 3, następuje nadmierne wysychanie, tym samym powodując objawy łupieżu. Choroba ta może być również powodowana przez reakcję alergiczną na jakiś rodzaj karmy bądź produkt pielęgnacyjny używany do zabiegów higienicznych kociej sierści. W niektórych wypadkach łupież mogą powodować również problemy z wymiotami bądź biegunką, gdyż prowadzą one do nadmiernego odwodnienia organizmu, co z kolei odbija się na stanie skóry kota. Co więcej, tego rodzaju zmiany na skórze mogą być wywołane przez pasożyty zewnętrzne, między innymi pchły, wszoły, roztocza, nużeńce i swędzik jesienny. Jeśli już kot ma łupież, nie należy załamywać rąk, a jedynie rozpocząć działania mające na celu pozbycie się tej choroby. Sposoby poradzenia sobie z tym problemem nie są zbyt skomplikowane ani kosztowne, wymagają przede wszystkim troski właściciela i czasu poświęcanego na zapewnienie odpowiedniej opieki. Aby zmniejszyć objawy łupieżu należy przede wszystkim zadbać o dostęp kota do świeżej wody. To proste i tanie rozwiązanie sprawi, że łatwiejsze będzie utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, co bezpośrednio przekłada się na stan skóry zwierzęcia. Jeśli dodać do tego odpowiednią karmę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb kota, łupież okaże się łatwy do usunięcia. Odpowiednią poradę w zakresie dobory najlepszej karmy dla kota udzieli lekarz weterynarii. Równie mało skomplikowany a zarazem niezwykle skutecznym zabiegiem jest regularne wyczesywanie sierści kota. Proces czesania powoduje nie tylko ułożenie sierści i pozbycie się martwych włosów, ale działa również na skórę. Obciążenie wywołane ruchami szczotki pomaga w lepszym ukrwieniu skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna a tym samym i odporna na powstawanie łupieżu.

Podsumowując w niektórych wypadkach łupież mogą powodować również problemy z wymiotami bądź biegunką, gdyż prowadzą one do nadmiernego odwodnienia organizmu, co z kolei odbija się na stanie skóry kota.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl