Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kotów jest chorobą znacznie groźniejszą niż ma to miejsce w przypadku zachorowania u człowieka. Dotknięte nią zwierzęta zazwyczaj umierają, a troska właściciela może jedynie przedłużyć im życie o pewien czas. Jak rozpoznać czy kot cierpi na cukrzycę i co należy robić po stwierdzeniu choroby przez weterynarza?

Cukrzyca u kotów
Cukrzyca to choroba związana z układem trawiennym. Po każdym posiłku organizm wytwarza duże ilości cukru, który ma za zadanie przyspieszyć czynności związane z trawieniem i przyswajaniem pokarmu. Nadmiar cukru we krwi jest neutralizowany w sposób naturalny, odbywa się to poprzez wydzielanie insuliny. Jeśli zaczyna jej brakować, organizm zaczyna odczuwać skutki tego stanu rzeczy i choruje. W rezultacie nie pobiera glukozy z pożywienia, lecz z rezerw organizmu, co w końcu może doprowadzić do wewnętrznego wyniszczenia organizmu. Ta choroba to właśnie cukrzyca. W jaki sposób rozpoznać samodzielnie czy kot choruje na cukrzycę? Uważna obserwacja objawów może pomóc w zdiagnozowaniu choroby w jej początkowym stadium. Nadmiernie wzmożone pragnienie i związane z tym również nadmierne wydalanie moczu, gwałtowna utrata masy ciała przy jednocześnie wzmożonym apetycie to jedne z pierwszych symptomów tej choroby. W bardziej zaawansowanym stadium cukrzyca może objawiać się apatią, osowiałością, utratą apetytu, wymiotami. Stadium to jest bardziej rozpoznawalne, bo zanikają mięśnie grzbietu, sierść staje się tłusta i następuje znaczne powiększenie wątroby i nerek. Zauważenie u swojego kota tego rodzaju objawów powinno skutkować natychmiastową wizytą w lecznicy dla zwierząt, lekarz weterynarii będzie w stanie potwierdzić diagnozę a także zaproponować leczenie kociego pupila. Cukrzyca u kotów jest leczona dokładnie w ten sam sposób co u człowieka cierpiącego na to schorzenie, to znaczy przy pomocy podawanej insuliny. Zmiana diety i terapia są w stanie przedłużyć zwierzęciu życie, jednak pamiętać należy o tym, że u kotów jest to choroba śmiertelna, na którą dość szybko zwierzę umiera.

Podsumowując jeśli zaczyna jej brakować, organizm zaczyna odczuwać skutki tego stanu rzeczy i choruje. W rezultacie nie pobiera glukozy z pożywienia, lecz z rezerw organizmu, co w końcu może doprowadzić do wewnętrznego wyniszczenia organizmu. Ta choroba to właśnie cukrzyca.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl