Białaczka u kotów

Białaczka u kotów to choroba zakaźna równie groźna co jej odpowiednik dotykający ludzi. Leczenie jej jest właściwie jedynie zmniejszaniem cierpienia odczuwanego przez zwierzę. Z tego też powodu tak ważne jest posiadanie przez właścicieli kotów odpowiedniej wiedzy na temat białaczki, jej symptomów i, co jest rzeczą bez wątpienia najważniejszą, profilaktyki zapobiegającej zarażeniom.

Białaczka u kotów
Jeśli posiadasz więcej niż jednego kota to znajdujesz się w strefie zwiększonego ryzyka. Najbardziej na zakażenie białaczką są zwierzęta korzystające z jednej kuwety i miski, a także te, które są wychodzące, gdyż zdarzają im się bójki mogące powodować zakażenie. Białaczka u kotów to choroba bardzo trudna do zdiagnozowania, powodem są objawy wspólne z wieloma innymi chorobami, od najlżejszych zatruć pokarmowych aż po poważne, jak na przykład cukrzyca. Z tego też względu duże znaczenie ma obserwacja przez właściciela, który może w porę zareagować na to, co się ze zwierzęciem dzieje.
Lista symptomów, które mogą świadczyć o tym, że zwierzę zostało zakażone i choroba się rozwija w jego organizmie, jest dość długa. Przede wszystkim, podobnie jak ma to miejsce w całym szeregu innych chorób na jakie zapadają koty, można zauważyć nagłą zmianę usposobienia. Koty do tej pory bardzo aktywne nagle zaczynają być osowiałe, wręcz apatyczne i przestają pielęgnować swoje futro. Jednocześnie zwierzę cierpiące na białaczkę ma znacznie zmniejszony apetyt lub nawet całkowity brak apetytu. Te ostatnie objawy skutkują pojawieniem się następnego, czyli znaczną utratą masy ciała.
Jeśli nabrałeś podejrzeń i uważasz, że kot może cierpieć na białaczkę, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który będzie w stanie przeprowadzić odpowiedni cykl badań i sprawdzić, czy podejrzenia te były słuszne.
Po pozytywnym zdiagnozowaniu zwierzęcia można jedynie zadbać o to, by zmniejszyć cierpienia wywołane białaczką u kotów. Zazwyczaj przyjmuje się, że osobniki dotknięte trwałą wiremią, atakującą szpik kostny, przeżywają około 3 lat. Niemniej jednak w tym czasie można opiekować się chorym kotem w taki sposób, by zwierzę odczuwało skutki swojej choroby w jak najmniejszym stopniu.

Podsumowując białaczka u kotów to choroba bardzo trudna do zdiagnozowania, powodem są objawy wspólne z wieloma innymi chorobami, od najlżejszych zatruć pokarmowych aż po poważne, jak na przykład cukrzyca. Z tego też względu duże znaczenie ma obserwacja przez właściciela, który może w porę zareagować na to, co się ze zwierzęciem dzieje.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl