Dlaczego pies tarza się w nieczystościach?

Dlaczego pies tarza się w nieczystościach?

Z jakiego powodu psy lubią tarzać się w nieczystościach? To pytanie zapewne nurtuje niejedną osobę posiadającą własnego czworonoga. Nie jeden raz byliście świadkami, kiedy ni z tego ni z owego nagle nasz pupil zdecydował o tym, by uwalać się odchodami lub innego rodzaju nieczystościami jakie napotkał na swojej drodze. Czy jest na tego rodzaju zachowanie jakieś racjonalne wytłumaczenie? Okazuje się, że problem ten jest bardziej złożony niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać.

Dlaczego pies tarza się w nieczystościach
Teorie na temat racjonalnego wytłumaczenia takiego zachowania psów podczas spacerów istniały od dawna. Jedna z nich mówi o tym, że pies robi to z powodu dość błahego, a mianowicie dlatego, że chce zdominować intensywny zapach własnym, zupełnie jakby znaczył swój teren. Analogia ze znakowaniem moczem nasuwa się w tym momencie sama, jednak raczej jest to teoria wątpliwa, bo przecież pies mógłby właśnie przy pomocy moczu zaznaczyć dane miejsce. Wedle innej teorii, powstałej w celu wyjaśnienia zagadki uwielbienia psów dla tarzania się w odchodach innych zwierząt, nasi pupile robią to wyłącznie dlatego, by polować. Pokrycie się zapachem innego zwierzęcia ma na celu pozbycie się własnego zapachu, co może działać jako zasłona, szczególnie w przypadku tego zwierzęcia, którego zapachem pies się pokrywa. Z polowaniem jest związane również wierzenie, że pies, tarzając się w odchodach pozostawionych przez inne zwierzęta, chce w ten sposób przenieś zapach na później, by go wykorzystać w innym czasie bądź w towarzystwie innych psów, które są z nim zaprzyjaźnione. Miałaby być to pozostałość po czasach, w których psy mieszkały w stadach. Wydaje się jednak, że tajemnica psiego uwielbienia dla tarzania się w odchodach i innego rodzaju nieczystościach jest jednak zupełnie inna. Czworonogi odznaczają się świetnym powonieniem, dlatego też lubią intensywne zapachy. Jeśli jakiś im się spodoba szczególnie, zapragną się nim okryć, zupełnie jak ludzie używający zapachów perfum.

Podsumowując zagadki uwielbienia psów dla tarzania się w odchodach innych zwierząt, nasi pupile robią to wyłącznie dlatego, by polować. Pokrycie się zapachem innego zwierzęcia ma na celu pozbycie się własnego zapachu, co może działać jako zasłona, szczególnie w przypadku tego zwierzęcia, którego zapachem pies się pokrywa.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl