Dlaczego pies goni swój ogon?

Dlaczego pies goni swój ogon?

Zauważyłeś, że Twój pies goni własny ogon? Zapewne odpowiesz, podobnie jak każdy właściciel czworonoga, że tak. Wiele osób uważa takie zachowanie psa za bardzo zabawne, niektórzy nagrywają nawet video i udostępniają na swoich profilach na portalach społecznościowych. Jak wskazują specjaliści, gonienie za własnym ogonem może jednak oznaczać zupełne przeciwieństwo beztroskiej zabawy.

Dlaczego pies goni swój ogon
Z jakiego powodu pies goni swój własny ogon? Okazuje się, że takie zachowanie zwierzęcia nie jest zwyczajną chęcią zabawy. Specjaliści przyznają, że u wielu zwierząt może to być spowodowane zwyczajną nudą. Zniecierpliwiony brakiem zajęcia pies zaczyna próbować zwrócić na siebie uwagę swojego właściciela, dając w ten sposób sygnały, które mogą być zrozumiałe dla człowieka. Jeśli zatem dostrzeżesz takie zachowanie swojego ulubieńca nie przejmuj się zbytnio, postaraj się jednak o to, by zająć się psem wymyślając jakąś zabawę, najlepiej taką, która jest już zwierzęciu znana. Zdarzają się również osobniki, które traktują gonienie za własnym ogonem w sposób znacznie poważniejszy. Niektóre psy potrafią robić to niemal do całkowitego wyczerpania, inne zaś gryzą swój ogon aż do krwi. Jeśli zauważyłeś takie właśnie zachowanie u swojego czworonożnego pupila, możesz mieć powody do zmartwienia. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez fińskich lekarzy weterynarii, takie objawy mogą wykazywać zaburzenia psychiczne na jakie zwierzę cierpi. Można to porównać do ludzkich samookaleczeń, analogia ta jest tym trafniejsza, że przyczynami podobnych zachować są problemy psychiczne. To przede wszystkim pewnego rodzaju nerwica natręctw, na którą zapadają psy opuszczone przez właścicieli bądź też zbyt wcześnie zabrane od swoich matek. Psy goniące swój własny ogon należy zatem bacznie obserwować. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, które wykazują brak radości z gonienia za ogonem, warto udać się po poradę do doświadczonego behawiorysty, który będzie w stanie udzielić fachowej porady na temat zarówno przyczyn tego stanu rzeczy jak i doradzić odpowiednie postępowanie w celu poprawy stanu psychicznego psa.

Podsumowując zniecierpliwiony brakiem zajęcia pies zaczyna próbować zwrócić na siebie uwagę swojego właściciela, dając w ten sposób sygnały, które mogą być zrozumiałe dla człowieka. Jeśli zatem dostrzeżesz takie zachowanie swojego ulubieńca nie przejmuj się zbytnio, postaraj się jednak o to, by zająć się psem wymyślając jakąś zabawę, najlepiej taką, która jest już zwierzęciu znana.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl