Co robić kiedy zwierzętom dzieje się krzywda?

Co robić kiedy zwierzętom dzieje się krzywda?

Pies, podobnie jak inne zwierzęta, jest istotą żywą posiadającą określone prawa. Dotyczy to przede wszystkim odpowiedniego traktowania przez właścicieli. Jeśli decydujesz się na zakup bądź przygarnięcie zwierzaka, musisz poznać szereg przepisów prawnych dotyczących obowiązków wobec posiadanego czworonoga.

Co robić kiedy zwierzętom dzieje się krzywda?
Przede wszystkim pies posiada prawo do odpowiedniego poziomu utrzymania. Oznacza to, że każdy właściciel czworonoga jest zobowiązany do zapewnienia swojemu pupilowi schronienia zabezpieczającego przed skutkami atmosferycznymi, przede wszystkim zimnem ale również i upałem.Podobnie jest z kwestią wyżywienia, którego zapewnienie w odpowiedniej ilości również należy do obowiązków osób posiadających zwierzę na własność. Zaniedbania w dostarczaniu pokarmu są przestępstwem, zagrożonym karą grzywny a nawet i więzienia. Warto pamiętać również o przepisach regulujących swobodę poruszania się psów. Osoby trzymające zwierzęta na uwięzi powinny mieć świadomość istnienia zapisu mówiącego o tym, że maksymalny czas trzymania psa na uwięzi wynosi 12 godzin w ciągu doby. Rzecz jasna człowiek nie może znęcać się nad swoim zwierzęciem. Bicie lub inne formy złego traktowania, na przykład celowe okaleczenia, są również w świetle prawa przestępstwami, za które grozi pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt warto znać również i z tego względu by móc zareagować w sytuacji dostrzeżenia niewłaściwego postępowania właściciela wobec psa. W momencie zaistnienia takiej sytuacji jesteśmy świadkami przestępstwa, dlatego obowiązkiem jest zgłoszenie go na policję, co można zrobić wzywając patrol na pomoc. Jeśli taka interwencja nie jest zbyt szybka, prawo dopuszcza działanie obywatelskie, oczywiście zgodne z danymi przepisami. Do takich sytuacji można również zaliczyć kwestie uszkodzenia mienia, na przykład poprzez wybicie szyby w samochodzie po to, by ulżyć zwierzęciu cierpiącemu od nadmiernej temperatury. Znajomość prawa jest zawsze przydatna, dotyczy to również sytuacji związanych z psami i innymi zwierzętami w gospodarstwie domowym

Podsumowując zaniedbania w dostarczaniu pokarmu są przestępstwem, zagrożonym karą grzywny a nawet i więzienia. Warto pamiętać również o przepisach regulujących swobodę poruszania się psów. Osoby trzymające zwierzęta na uwięzi powinny mieć świadomość istnienia zapisu mówiącego o tym, że maksymalny czas trzymania psa na uwięzi wynosi 12 godzin w ciągu doby.

Na naszej stronie dowiesz się jakie choroby mogą wystąpić u kotów i jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ciekawostki o psach czyli jak opiekować się pupilem.

ul. Krótka 5, Kraków

801 255 006

kontakt@hartog-loft.pl